قالیشویی پاکسان شیراز در سراسر شیراز فعال است.

ساعات کار: شنبه-پنج شنبه (20-8) و جمعه (13-9)

لوگو قالیشویی پاکسان در شیراز

پذیرش 071 - 38 20 11 77

شستن فرش دستباف


بهترین روش برای شستن فرش دستباف چیست؟ آیا باید آن را به قالیشویی بسپاریم یا خودمان در خانه برای شستن آن اقدام کنیم؟

اصطلاحاتی مانند دستبافت، گره دستی و هنردست همگلی کیفیت بالای فرش را نشان می دهد.فرشی که با دست بافته شده است فرشی بی نظیر و باارزش است.فرش های ایرانی بهترین نمونه های فرش دستبافت هستند،زیرا هر یک از آن ها با دقت و ظرافت و در طول هفته ها، ماه ها یا سالها بافته شده اند.چه فرش دستبافت ما قالیچه ی کوچکی باشد و چه فرش بزرگی که بخش زیادی از خانه را پوشانده باشد،مراقبت و شستن منظم آن، کاری ضروری است. ولی بهترین روش برای شستن فرش های دستبافت چیست؟آیا باید آن را به قالیشویی بسپاریم یا خودمان در خانه برای شستن آن اقدام کنیم؟شستن فرش دستبافت در خانه یا قالیشویی،هر کدام معایب و مزایای خودش را دارد.به طور کلی،مواردی مانند قیمت و ارزش فرش دستبافت،امکانات و شرایط ما در خانه و بودجه ای داریم در انتخاب روش شست و شوی ما تعیین کننده است. در ادامه روش های شست و شوی فرش در خانه یا قالیشویی و مزایا و معایب هر یک را شرح می دهیم.

حتی اگر فرش ما در ظاهرکثیف به نظر نرسد،ولی با گذر زمان رنگ آن کدرتر می شود و حاشیه های آن به تدریج ظاهر ناخوشایندی پیدا میکنند.اگر به طور مرتب فرش را نشوییم ،گرد و خاک(به ویژه سیلین)به داخل الیاف فرش نفوذ می کند. چه فرش ما پنبه ای باشد و چه پشمی،وقتی روی آن ها راه می رویم،این ذرات باعث فرسایش . از بین رفتن الیاف فرش می شوند.زمانی رفت و آمد روی فرش موجب کهنه شدن سریع آن می شود که فرش را جارو و خاک گیری نکنیم و به طور مرتب نشوییم.

شست وشوی مرتب فرش موجب از بین رفتن آلودگی های روغنی و چسبنده ای می شود که با جاروبرقی از داخل بافت فرش خارج نمی شود. کثیفی ها و آلودگی های فرش معمولا ناشی ار آلودگی هوا،بخار های ناشی از اشپزی و گرد وخاک ته کفش است که وارد بافت کفش شده است.آلودگی های روغنی و چرب موجب میشود که رنگ قالی زیر لایه ای از چربی و الودگی پنهان شود و به مرور زمان فرش به منبعی از آلودگی تبدیل شود.زمان شستشوی فرش به تعداد افراد خانواده و میزان رفت و امد روی فرش بستگی دارد و چیزی بین 12 تا 18 ماه یک بار است.

به طور کلی شستن فرش های دستبافت نیاز به تخصص،دقت و تجهیزات خاصی دارد که در صورت امکان باید فرش های دستبافت خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.